Noé Állatotthon Logo


1122


English English Deutsch Deutsch Etikus adománygyűjtő szervezet
Gazdikereső kutyák
Gazdikereső cicák
Egyéb gazdikeresők
Talált kutyák
Állandó lakóink
Gazdira találtak
Elhunytak
Lakossági hirdetések
Adomány
Önkéntesek
Támogató Klub
Feliratkozás hírlevelünkre:

Elolvastam az Adatvédelmi tájékoztatót

KeverékKutya Webshop

Etikus Szervezet
Főoldal Rólunk Elérhetőségek Segítség Örökbefogadás Támogatók

 
 

Húsvéti nyuszisimogató
2007.04.01.

Húsvétkor minden évben nyuszik százezreit értékesítik hazánkban házikedvencként, a felelõtlen vásárlók pedig nem gondolnak bele, milyen szenvedést okoznak ezeknek a kisállatoknak, melyek a helytelen bánásmód miatt legtöbbször nem élnek tovább egy-két hónapnál.




Idén is arra kérjük az állatbarátokat: ne vásároljanak felelõtlenül kisnyuszit, kiscsibét a gyerekeknek. Ehelyett április 7-én, szombaton szerettel várunk minden érdeklõdõt kortól függetlenül az állatotthonba nyuszisimogatásra, fakanál-nyuszi készítésre, sõt, az elsõ 50, festett, fõtt tojással érkezõ látogatót plüssállattal is meglepjük!



Az állatotthonba rendszeresen adnak le hontalanná vált vagy egyszerûen csak megunt nyulakat, így az egész picitõl a 15 kilós (!) nyúlig mindenféle szinû és fajtájú nyuszival megismerkedhetnek a látogatók.



A nyuszik megvásárlásakor sokan nem gondolják át, milyen felelõsség egy kisállat. Akárcsak egy kutya vagy macska, a nyuszi is folyamatos gondoskodást, figyelmet, állatorvosi ellátást igényel és persze õt sem lehet feltenni a polcra, ha nyaralni megy a család.



A húsvéti ünnepek elõtt a várost elárasztják a bébinyulak; a legtöbb állatkereskedés a jó haszon érdekében több tucat nyulat raktároz fel, de nem ritka az utcai árusítás sem, annak ellenére, hogy utcán állatot árulni tilos.
A fiatal nyulakat abnormálisan korán elválasztják anyjuktól, bedobozolják, majd korántsem humánus körülmények között a városokba szállítják, ahol több ezren végigtapogatják õket, mire vevõre találnak. Jó esetben az állatok nem sok idõt töltenek élelem és víz nélkül, de gyakran elõfordul, hogy épp csak megérik, hogy hazavigyék õket a vásárlók, órák múlva elpusztulnak a kiszáradástól és az elmúlt napokban átélt stressztõl. Néha így járnak azok a meglepetésnek szánt nyuszik, csibék is, melyeket a szekrény mélyére vagy a hideg pincébe dugnak el a szülõk Húsvétig.



Ha ezt a rengeteg megpróbáltatást mégis túlélte az állat, akkor a csemeték további egy-két hétig nyúzhatják õt módszeresen. Napok múlva a szülõk rájönnek, mekkora teher egy kisállat, hiszen a gyermek esetleg nem gondoskodik róla megfelelõen; büdös, mindenhova odapiszkít, hullatja a szõrét-tollát vagy épp lerágja a tapétát. Ekkor pedig vagy házilag "elteszik láb alól", vagy kirakják az utcára, ahol kutyaeledelként vagy elütve végzi; mindkét megoldás 2004 óta bûncselekmény és két évig terjedõ szabadságvesztéssel, pénzbírsággal és közmunkával büntethetõ!

Nem maradnak életben azok a nyulak sem, melyeket állatkertekben adnak le az ünnepek elmúltával, hiszen innen is tenyésztõkhöz szállítják õket, ahol természetesen levágják az állatokat és húsukat, prémjüket hasznosítják.
Mivel az állatkertekben sem tudják külön karanténban elhelyezni egyenként a leadott nyuszikat, arra is volt már példa, hogy az egyik állatkertben a leadott összes, több száz (!) nyuszi elpusztult, miután valaki beadott egyetlen fertõzött állatot.



Természetesen a nyúlvásárlás lehet felelõs döntés is!

Ha jól átgondoltuk, milyen teher és költség egy nyusziról gondoskodni és meg tudjuk teremteni számára a megfelelõ körülményeket hosszú távra, akkor bátran választhatunk magunknak házikedvencként nyulat.

Természetesen a nyuszinak is szüksége van állatorvosi ellátásra, parazita-mentesítésre és oltásokra, így a vásárlás után azonnal keressünk fel egy állatorvost és vizsgáltassuk meg új kedvencünket.

A kis nyuszi ugyan metszõfogakkal jön világra, ám a többi foga csak pár hónapos korában bújik ki, ami erõteljes nyálzással és rágási kényszerrel jár együtt, így bármit szívesen megrág, ami az útjába esik.

A nyuszi természetesen nem szobatiszta, ám kis kortól való állandó foglalkozással, gondos odafigyeléssel megtanítható a szobatisztaságra.

Ne feledjük: a nyúl növényevõ, ezért szálastakarmányra és vízre van szüksége. Semmiképpen ne adjunk neki csokoládét; inkább sárgarépával, káposztával vagy boltban kapható nyúltáppal kedveskedjünk neki. Ha túl szûk helyen, ketrecben tartjuk, könnyen lehangolttá, agresszívvá, félõssé válhat, így gondoskodjunk számára megfelelõen nagy élettérrõl és napi futtatásról.



Aki meg szeretne ismerkedni a nyuszik további igényeivel, azt április 7-én 10 órától szeretettel várjuk az állatotthonban!




Megosztom a Facebookon